Programa de Serán'02

O Serán'02. II Encontro galego de cultura popular: bandas de música despregará un intenso programa con espectáculos, obradoiros, concertos, conferencias, clases maxistrais... dirixido a todo tipo de público e enteiramente de balde e coas bandas de música como grandes protagonistas.

VENRES 28 DE XUÑO

16:00h-21:00h – Feira Serán'02 [Museo Centro Gaiás, Andar -1]

16:00-21:00h – Obradoiro infantil: Fai o teu instrumento con material de refugallo – María X. Martínez e Xosé A. Carrera [Aula didáctica]

16:00-16:45 – Masterclass – Javier Simó, trompetista da Real Filharmonía de Galicia [Aula seminario]

17:00-17:45h – Conferencia: "O corazón no escenario. Medo escénico" – Iván Marín, Orquestra Sinfónica de Galicia [Aula seminario]

18:00-18:30h – Concerto infantil – Banda de Música Sons e Soños (Outeiro-Rábade-Begonte) [Escenario recinto feiral]

19:00-19:30h – Concerto infantil – Banda da Escola de Música da Agrupación do Rosal [Escenario recinto feiral]

21:00-23:00h – Concerto A Dúas Bandas [Xardín do Teatro*]:

  1. Banda de Música Municipal de A Coruña
  2. Banda de Música Municipal de Santiago de Compostela

SÁBADO 29 DE XUÑO

10:00h-14:00h – Feira Serán'02 [Museo Centro Gaiás, Andar -1]

10:00-14:00h – Obradoiro infantil: Fai o teu instrumento con material de refugallo – María X. Martínez e Xosé A. Carrera [Aula didáctica]

10:00-10:45h – Masterclass: Tomás Alonso, saxofonista internacional [Aula seminario]

10:00-10:45h – Obradoiro baile: Pasodobre e chotis – Suso Cancelas [Salón de convencións]

11:00-11:45h – Conferencia: "As bandas de música en Galicia: historias de concerto e desconcerto" – Lorena López Cobas, musicóloga e profesora [Aula Seminario]

11:00-11:45h – Obradoiro baile: Polca – Suso Cancelas [Salón de convencións]

12:00-12:45h – Concerto: Unidad de Música do Tercio Norte de Infantería de Marina de Ferrol [Xardín do Teatro]

13:30-14:00h – Concerto infantil – Banda Artística de Merza [Escenario recinto feiral]

 
16:00h-21:00h – Feira Serán'02 [Museo Centro Gaiás, Andar -1]

16:00-19:30h – Obradoiro infantil: Fai o teu instrumento con material de refugallo – María José Martínez e Jose A. Carrera [Aula didáctica]

16:00-16:45h – Conferencia: "Sinfonismo galego dos séculos XX e XXI" – Juan Durán, compositor [Aula seminario]

16:00-16:45h – Obradoiro baile: Mazurca – Xisco Feijoo [Salón de convencións]

16:30-17:00h – Concerto infantil – Banda Unión Musical de Meaño [Escenario recinto feiral]

17:00-17:45h – Obradoiro baile: Valse – Xisco Feijoo [Salón de convencións]

17:30-18:00h – Concerto xuvenil – Banda de Santádega de Coles [Escenario recinto feiral]

18:30-19:00h – Concerto xuvenil – Amigos da Banda de Música de Sada [Escenario recinto feiral]

19:30-20:30h – Mesa redonda: "Presente e futuro das bandas de música populares de Galicia" [Aula seminario]

  • Iván Estévez, presidente da FGBMP
  • Jose Luís Quintás, director do Conservatorio Profesional de Santiago
  • Milagros Valiño, directora
  • Javier Viceiro-Filgueira, director
  • Quique Lagares, director
  • Coordinador: Armando Morales, ex presidente da FGBMP e director

21:00h – Gran Baile das Irmandades da Fala [Praza central]

  • Banda de Música de Lalín
  • Charanga tradicional Xacarandaina
  • Banda de música de Santa Cruz de Ribadulla
  • Orquestra o Fiadeiro
  • Unión musical de Valladares
  • Charanga Cantigas e Agarimos
  • Banda de Música A Lira de Ribadavia

DOMINGO 30 DE XUÑO

10:00h-14:00h – Feira Serán'02 [Museo Centro Gaiás, Andar -1]

10:00-14:00h – Obradoiro infantil: Fai o teu instrumento con material de refugallo – María X. Martínez e Xosé A. Carrera [Aula didáctica]

10:15-11:00h – Conferencia: Dirección musical – David Fiuza, director da Banda Artística de Merza [Aula seminario]

11:15-11:45h - Concerto infantil – Banda Municipal O Landro de Viveiro [Escenario recinto feiral]

12:15-12:45h – Concerto infantil – Banda de Música de Salcedo [Escenario recinto feiral]

13:00-14:00h – Concerto: Banda de Música Sons e Soños (Outeiro-Rábade-Begonte) [Praza central]

16:00h-19:30h – Feira Serán'02 [Museo Centro Gaiás, Andar -1]

16:00-19:30h – Obradoiro infantil: Fai o teu instrumento con material de refugallo – María Xosé Martínez e Xosé A. Carrera [Aula didáctica]

16:30- 17:30h – Conferencia: "Enrique Saavedra Castro: obra compositiva con esencia galega" – Javier Viceiro-Filgueira, director [Aula seminario]

18:00-19:00h – Espectáculo: "Saliceta" - Banda de música de Salceda de Caselas (Innova – Agadic) [Praza central]